Produkty pszczele

Produkty pszczele stanowią prawdziwe bogactwo naturalne o szerokim zastosowaniu. Pszczoła miodna jako jedyne stworzenie ze świata fauny jest producentem wielu cennych  produktów:

  • miód
  • pyłek kwiatowy
  • pierzga
  • propolis (kit pszczeli)
  • wosk pszczeli
  • mleczko pszczele
  • jad pszczeli
000000bee_honeypot4-01.png

Miód

Jak powstaje miód

Rodzina pszczela zbiera nektar z ponad 200 000 kwiatów dziennie. Żeby wyprodukować 1kg miodu, zbieraczki muszą odwiedzić do szczęściu milionów kwiatów. Miodowy surowiec (nektar) wysysają trąbką i od tego momentu rozpoczyna się proces przerabiania na słodkie złoto. Nektar zostaje przetworzony w wolu poprzez dodanie enzymów. po powrocie do ula pszczoły oddają sobie nawzajem zgromadzony miód z trąbki do trąbki. procedura ta jest powtarzana kilkakrotnie. w ten sposób miód z początku bardzo płynny, traci zawartość wody i zostaje wzbogacony o kolejne enzymy, zanim jeszcze zostanie złożony do komórek. Wilgotność zależy od gatunku miodu, jednak właściwy jest jej poziom na wysokości 18-20%

Obok różnych  rodzajów  cukrów takich jak fruktoza i glukoza miód zawiera proteiny, witaminy, aminokwasy, enzymy oraz naturalne aromaty. Jeśli nabywa się miód z regionu w którym się żyje, przynosi to korzyści, bowiem znajdują się w min składniki ziół i substancje mogące wywoływać u alergików pozytywne reakcje.

Miód to prawdziwy dar natury. Ma zastosowanie na wielu płaszczyznach. Jest ceniony w kuchni, ale także ma fantastyczne właściwości dla urody. Są w nim zawarte m.in. witaminy z grupy B, witamina C, a także składniki mineralne takie jak potas, żelazo, cynk, magnez. Miody dostarczają także ważnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym, których rola polega na neutralizowaniu wolnych rodników, których nadmiar jest przyczyną stanów zapalnych.

Podstawowy podział miodów-  typ miodu:

  • Miód nektarowy– wytwarzany z nektaru roślin.
  • Miód spadziowy– wytwarzany ze spadzi iglastej lub liściastej.
  • Miód nektarowo–spadziowy, który jest wytwarzany przez pszczoły częściowo z nektaru, a częściowo ze spadzi.

Właściwości miodu jak i sam smak zależą w głównej mierze od tego z jakich roślin pszczoły zbierały miód, spadź i pyłek kwiatowy.

Odmiany miodów

Odmiany zależą z kolei od pożytku z którego został on pozyskany zaraz po zakończeniu kwitnienia.

Pożytek – to zespól roślin kwiatowych rosnących w zasięgu lotu pszczół (do 2km od pasieki) i dostarczających im nektaru oraz pyłku.

- rzepakowy
- akacjowy
- lipowy
- nawłociowy
- faceliowy
- gryczany
- wrzosowy
- wielokwiatowy - to miód pozyskiwany z różnych roślin tego samego ekosystemu np. z różnych kwiatów na polach, łąkach, w lasach lub w górach.
- leśny wielokwiatowy – to miód pozyskany z różnych roślin ekosystemu leśnego
- spadziowy

  • ze spadzi liściastej
  • ze spadzi iglastej

Miód nektarowy odmianowy to miód pozyskiwany w większości z nektaru jednaj rośliny, zaraz po zakończeniu jej kwitnienia np. rzepakowy, lipowy , akacjowy

 

Pyłek kwiatowy

     Pyłek pszczeli zawiera więcej białka niż jakiekolwiek inny pokarm pochodzenia zwierzęcego i więcej aminokwasów niż jajka czy wołowina (oczywiście w porównywalnej masie). Pomimo wielu badań jego skład wciąż nie jest do końca znany, a naukowcy ciągle odkrywają nowe składniki. Pszczoły robotnice zbierają ziarna pyłku, mieszają z nektarem oraz śliną i umieszczają w koszyczkach odnóży, na których formowana jest kulka pyłkowa czyli tzw. obnóże pyłkowe. Przeniesiony do ula pyłek w w formie obnóży nazywany jest pyłkiem pszczelim i służy zaspokajaniu bieżących potrzeb pokarmowych, a także tworzeniu zapasów na okres niedostatku pyłku w przyrodzie. Młode pszczoły wzbogacają go następnie śliną i miodem, rozdrabniają i ubijają. Ubity w komórkach plastra zasklepiany jest miodem i woskiem. W zasklepionej komórce plastra następuje fermentacja beztlenowa, w wyniku której wytwarzany jest konserwujący pyłek kwiatowy kwas L-mlekowy.

Świeżo pozyskany pyłek  jest nietrwały ze względu na dużą zawartość wody dlatego  należy go konserwować  poprzez wymrażanie oraz suszenie w temperaturze 38 C bez dostępu promieni słonecznych. 

Pyłek kwiatowy zawiera wszystkie niezbędne witaminy, białka, tłuszcze, węglowodany, enzymy, składniki mineralne – łączną ilość substancji ocenia się na ponad 50.

Co wchodzi w jego skład?

  • 25-48 % węglowodany (cukry proste, dwucukry, wielocukry oraz cukry redukujące)
  • 12-25 % woda
  • 20-47 % białko
  • 2-4 % tłuszcze (w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czy fosfolipidy)
  • 2% związki fenolowe (w tym flawonoidy, kwasy fenolowe)
  • 3-5 % składniki mineralne (fosfor, potas, wapń, magnez, sód, żelazo, mangan, cynk, miedź, kobalt, krzem, selen)
  • 0,6 % witaminy – pyłek pszczeli jest koncentratem witamin, szczególnie z grupy B, ale w dużym stopniu zawiera również witaminy A, C E, P.

Jakie korzyści niesie spożywanie pyłku pszczelego?

  • podwyższaj odporność fizyczną, psychiczną, a także immunologiczną organizmu
  • uzupełnia niedobory białka, makro- i mikroelementów
  • ma właściwości odtruwające organizm
  • działa leczniczo w stanach zapalnych
  • wzmacnia płodność - odgrywa dużą rolę w neurohormonalnej regulacji procesów płciowych, poprawiając spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet oraz zapobiega poronieniom.
  • obniża poziom tłuszczu i złego cholesterolu, hamując zmiany miażdżycowe
  • podnosi sprawność umysłową
  • przeciwdziała anemii
  • wspomaga odtworzenie flory bakteryjnej jelita grubego

Stosowanie oraz dawkowanie

Pyłek powinno się przyjmować 3 razy w ciągu dnia około 30 minut przed posiłkiem. Czas trwania kuracji wynosi 1-3 miesięcy, ale można go powtarzać 2-4 razy w roku, pamiętając o zastosowaniu przerwy (przynajmniej 30-dniowej) pomiędzy kolejnymi sesjami.

Dawkowanie dzienne wg zaleceń:

  • Dzieci w wieku 3-5 lat – 10 gramów.
  • Dzieci w wieku 6-12 lat – 15 gramów.
  • Dzieci powyżej 12 lat oraz dorośli – 20 gramów.
  • Dorośli podczas leczenia – 30-40 gramów.

Warto podkreślić, że nierozdrobniony pyłek, dokładnie przeżuty przed połknięciem, jest wykorzystywany przez organizm tylko w około 10-15%. Po mechanicznym rozdrobnieniu lub rozpuszczeniu w wodzie dostępność pyłku biologicznego wzrasta do 60-80%.

 

 

Pierzga

        Przeniesiony do ula pyłek w w formie obnóży służy zaspokajaniu bieżących potrzeb pokarmowych, a także tworzeniu zapasów na okres niedostatku pyłku w przyrodzie. Młode pszczoły wzbogacają go następnie śliną i miodem, rozdrabniają i ubijają. Ubity w komórkach plastra zasklepiany jest miodem i woskiem. W zasklepionej komórce plastra następuje fermentacja beztlenowa, w wyniku której wytwarzany jest konserwujący pyłek kwiatowy kwas L-mlekowy. Tak spreparowany nazywany jest pierzgą i stanowi podstawowe źródło białka dla rozwijającej się rodziny pszczelej. Jest ponadto źródłem substancji odżywczych i mineralnych, wykorzystywanych przez robotnice do produkcji mleczka pszczelego.

Pierzga działa odtruwająco, antydepresyjnie, łagodzi problemy układu pokarmowego i wspomaga leczenie miażdżycy.

Kit pszczeli ( propolis)-

- czyli naturalny antybiotyk

           Pszczoły produkują go przede wszystkim z żywic drzew i pąków, z dodatkiem wosku, pyłku, śliny i olejków eterycznych. Ma silne działanie antybiotyczne, antywirusowe, przeciwgrzybicznie, znieczulająco, regeneracyjne, odtruwające, przeciwzapalne, a w ulu pełni rolę środka do dezynfekcji oraz służy pszczołom do uszczelnienia ula.

Wosk pszczeli

     Jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczoły robotnicy. Gruczoły woskowe pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkcja wosku zależy od jej wieku. Największa jest w trzecim tygodniu życia pszczoły.

 Wosk pszczeli stosuje się do produkcji świec, węzy pszczelej, do produkcji środków czystości (np. nabłyszczaczy, past ) oraz do produkcji kosmetyków ( np. kremów , maści, balsamów ). 

Paląca się świeca z wosku pszczelego działa oczyszczająco, jonizuje powietrze.

Mleczko pszczele

            Jest wydzielina z gruczołów młodych pszczół robotnic. Nie ma wątpliwości, że mleczko ma wyjątkowe właściwości i zawiera wiele substancji odżywczych. Wynika to z obserwacji pszczół. Królowa matka, karmiona jest mleczkiem pszczelim i żyje do 40 razy dłużej niż reszta pszczół, które żywią się nektarem z kwiatów. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono że mleczko pszczele wspomaga regenerację organizmu, poprawia przemianę materii i oczyszcza .  Oddziaływując na przysadkę mózgową poprawia kondycję ogólną, usuwa stany depresyjne i równoważy system nerwowy.

Jad pszczeli

         Jest to wydzielina gruczołu jadowego pszczoły robotnicy. Wydzielanie jadu rozpoczyna się już następnego dnia po wygryzieniu się z komórek, ale okres największej aktywności wydzielniczej gruczołów jadowych przypada na 15-20 dzień życia pszczoły. Jad pszczeli to jeden z najbardziej cenionych produktów pszczelich. stosowany jest, między innymi w leczeniu reumatycznego zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów zapalenia błony śluzowej języka, paradontozy, blizn pooperacyjnych i trudno gojących się ran.

Image

Kontakt do pasieki

   +48 662 880 676

   aniajoksch@gmail.com

Adres 

Gospodarstwo Pasieczne Pasieka Ana
Anna Joksch

Bonin 25, 73-200 Choszczno

Copyright © 2021. pasiekaana.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: webmakelogo